facebook'a ekle twitter'a ekle myspace'e ekle friendfeed'e ekle google bookmark'a ekle msn ekle rss abone ol

Zeka Geriliği

Zeka Geriligi
Zeka Geriligi Bir insanin toplumsal yasamini etkileyecek derecede normalin altinda zeka seviyesine sahip olmasi durumuna verilen isim. Zeka geriligine sahip insanlar sirasiyla idiyot, embesil ve moron seklinde siniflandirilirlar.

Zekâ geriliginin sebepleri:

1. Irsî (soyaçekim) zekâ gerilikleri: Hafif derecedeki zekâ geriliklerinin büyük bir kismini bu grup meydana getirir. Anne ve babanin geri zekali olmasi hâlinde çocuk da geri zekâli olabilecektir. Alkolizm, toksikomani, asiri yaslilik buna etken olabilir.

2. Gebelik sirasinda annenin ve bebegin karsilastigi tehlikeler, önemli birer sebep sayilabilir: Çocugu düsürme denemeleri, özellikle hâmileligin ilk üç ayinda annenin kizamikçik, çiçek, toksopalsmosis, kabakulak, kizamik, çocuk felci, su çiçegi, mikrobik sarilik, grip, bogmaca, tifüs, kizil, sitma geçirmesi gibi. Bu hastaliklardan birine yakalanan kadinin, dogacak çocugunun muhakkak geri zekâli olmasi söz konusu degildir. Gebelikte röntgen çektirme, sigara ve alkol kullanma yine zekâ geriligine sebep olabilir.

3. Dogum sirasinda çocugun beyninin zedelenmesi, beynin oksijensiz kalmasi yine önemli sebeplerdendir.

4. Dört-bes yasina kadar beyin ve sinir sistemi hizli bir olgunlasma (tekâmül) hâlindedir. Bu olgunlasmayi engelleyen sebepler (enfeksiyonlar, kafa travmalari ve zehirlenmeler), zekâ gelisiminin duraklamasina veya aksamasina yol açabilirler. Beynin, daha çok virüs adi verilen mikroplarla ortaya çikan, ansefalit dedigimiz iltihâbî hastaliginda hayâtî tehlikeleri olabilir. Hastaligi atlatanlarin bir çogunda zekâ geriligi görülür. Küçük yaslardaki bogmaca diger bir sebeptir. Menenjit, ciddî kafa darbeleri, agir orta kulak iltihaplari, beyni etkileyen zehirlenmeler zekâ geriligine yol açabilirler.

5. Beynin gelismesini dogustan veya erken çocukluk çaginda engelleyen mühim sebeplerden biri de kafatasinin yapi anormallikleridir. Mikrosefali (küçük beyin) bunun tipik örnegidir. Kafa içi sivilarinin basinç artmasi sonucu basin büyümesi ve gelismekte olan beynin sikismasi seklinde meydana gelen, hidrosefali denen hastalikta zekâ geriligi oldukça siktir. Bütün bunlarin disinda, kromozom anormallikleri yine irsî (soyaçekim) bir baska zekâ geriligi sebebidir. Mongolismus denen, Mogol irkini andiran çocuklar, geri zekâlilarin önemli bir kismini meydana getirirler. Zekâlari hafif veya orta derecede geridir. Normalde 46 olan kromozom sayisi 1 artarak 47 olmustur. Daha çok ileri yaslarda dogum yapan annelerin çocuklari arasinda da rastlanir.

Zekâ geriliginin siralanmasi: Zekâ gerilikleri, zekâ bölümlerine göre su sekilde siralanir:

’su 0-25 olanlar agir geridir (idio): Bütün zekâ faaliyetleri hemen hemen yok gibidir. Buna ilâveten birtakim bedenî gelisme kusurlari da vardir. Kurumlarca korunmasi gerekir. Bâzi basit aliskanliklari bile kazandirmak mümkün degildir. Bâzilari birkaç cümleyle konusma ögrenebilir. Büyük kismi konusmaz. Çogu tuvalet, beslenme aliskanliklari kazanamaz. Büyük bir kisminda yürüme bile gelisemez. Çogu erken yasta ölür.

IQ’su 26-50 arasi olanlar orta geridir (embesil): Normal bir çocugun kâbiliyetinin yaklasik en fazla yarisi kadar kâbiliyeti geliseceginden, konusmalari ve sosyal intibaklari daha sinirli ve geç olacaktir. Çok az bir kismi 10-12 yasindan sonra basit okuma yazma ögrenebilir. Kelime hazineleri kittir. Günlük yasantilari için gerekli olan basit uyum ve aliskanliklari kazanabilirler. Fazla sorumluluk tasimayan basit el zanaatlerinde veya tarla-bahçe islerinde 13-14 yasindan îtibâren çirak niteliginde çalistirilirlarsa, ise uyum saglayabilirler. Esâsen en dogru yol da budur. Çevrelerince geri olduklari kolayca fark edildiklerinden, alay konusu edilmemeleri, bilakis korunmalari, desteklenmeleri gerekir.

IQ’su 51-75 arasi olanlar hafif geridir (debil): Zorlukla da olsa ilkokul ögretimine baslayabilirler, bir kismi okulu bitirebilir, bir kismi ise okula hiç devam edemez. Bu seviyedeki gerilerin kendine mahsus, hafif ve yavas ilerleyen egitim programi çerçevesinde, özel alt siniflarda egitim görmeleri gereklidir. Büyük sehirlerimizin bâzi ilkokullarinda böyle siniflar vardir. Bu çocuklarda dikkat, muhâkeme, hâfiza, irâde zayif gelisir. Fikir üretimi kittir. Heyecanlari degisken olup, telkine kolayca yatkin olduklarindan gençlik ve yetiskinlik yaslarinda kolayca suça yönelebilirler, saka kaldirmazlar. Geri olduklari kolayca fark edilemez, uyumsuzluklari terbiyesizlik sayilabilir. Yetiskin çaga vardiklarinda 11-12 yasindaki bir çocugun zekâsina sâhip olabilirler.

IQ’su 76-90 arasi olanlar sinir zekâlidirlar: Normalle geri arasindaki kisilerdir.

Zekâ geriliginin oranlari: Bu bölümlenmeye göre, zekâ bölümü (IQ) 75’ten asagi olan çocuklar geri zekâli sayilir. Bunlarin çocuk kesimindeki orani % 3 dolayindadir. Sinir zekâlilar ise % 10-15 arasindadir. Zekâ bölümü 90’in üstünde olanlar normal zekâlilardir. Bütün geri zekâlilarin yaklasik % 75’i hafif, % 20’si orta, % 5’i agir gerilerdir.

Zekâ geriliginde tedâvi: Sâyet bir çocukta zekâ geriligi ortaya çikmissa, bunun giderilerek tedâvisi mümkün degildir. Burada esas tedâvi, mevcut zekâ kâbiliyeti ile en yüksek verimde, çocugun aktivitesini ve topluma uyumunu saglayabilmek, mümkün olan seviyede ögretimini sürdürebilmektir. Yâni egitimini yapmaktir. Psikomotor egitim (yürüme, denge, kosma hareketleri, ince el becerileri) önceleri önemlidir. Konusma egitimi özel bir yer tutar. Ayrica günlük hayatta gerekli olan bilgiler ve aliskanliklarin (beslenme, tuvalet, tehlikelerden sakinma gibi) kazandirilmasi gerekir. Bu uygulamalarda müsbet davranis ve fiilleri tesvik, tasdik etme ve mükâfatlandirma, daha sonra da tekrarlayarak pekistirme baslica prensiptir. Menfi davranislar engellenmeli ve dogrusu ögretilmelidir. Âile ile de isbirligi yapilarak, evdeki yasayisin da tedâvinin paralelinde tesirini saglamak gereklidir.

Zekâ testleri: Zekâ testlerinden sik kullanilanlardan bâzilari sunlardir:

Cattell Zekâ Testi: Kültürden arinmis bir testtir. Bütün toplumlara uygulanabilir. Üç çesidi vardir: Birincisi 4-8 yas arasindaki çocuklar ve debiller (hafif zekâ gerisi olanlar) için; ikincisi 8-12 yas arasi çocuklar ve bütün yetiskinler için; üçüncüsü yüksek seviyedeki genç ve yetiskinler için hazirlanmistir. Sorulan sorularin belli bir zaman içinde cevaplanmasi istenir.

Alexander Pratik Zekâ Testi: Bu testle ilkokulu bitiren çocuklarin teknik kâbiliyetlerini ölçmek ve onlari daha ileri siniflara (özellikle sanat okullarina) yöneltmek maksadiyla hazirlanmistir. Test ayni zamanda özel siniflarda okutulmasi icab eden çocuklarin tespitinde çok ise yaramaktadir. Testte tahta kutulardan, boyali küplerden çesitli problemler çözülmesi istenir.

Porteus Labiret Testi: Zekâ fonksiyonunun özel bir seklini ölçer. Meselâ, bâzi vaziyetlerde temkinli davranmak, ileriyi görmek, çesitli engellerden kendini korumak gibi. Bu test bilhassa bir insanin bugünkü hayâtindaki davranislarda gösterdigi kâbiliyeti tespit eder.

10 ekim 2010 tarihinde http://www.saglikbilgisi.com/makale/Zeka+Gerili%C4%9Fi  

sitesinden alimistir.

Bir önceki yazımız olan Özel Egitim Nedir başlıklı makalemizde çocuk, eğitim ve engelli hakkında bilgiler verilmektedir.


Google'dan Gelen Aramalar

 • hafif düzeyde zeka geriligi cocuk ilkokulda okuyabilirmi

Benzer Konular

 • Kaynaştırma kapsamındaki öğrenci nasıl değerlendirilir?
  Kaynaştırma kapsamındaki öğrenci nasıl değerlendirilir?

  Kaynaştırma Kapsamındaki Öğrenci Nasıl Değerlendirilir? Kaynaştırma uygulamalarında eğitimlerini sürdüren öğrenciler devam ettikleri okulun sınıf geçme ve sınav yönetmeliğine göre değerlendirilir. Ancak bu öğrenciler bireysel ve gelişim özellikleri dikkate alınarak, sınavlarda ...

 • Kaynaştırmada Başarı Değerlendirmesi ve Sınıf Tekrarı
  Kaynaştırmada Başarı Değerlendirmesi ve Sınıf Tekrarı

  kaynaştırma programına alınan öğrencilerin başarıları nasıl değerlendirilir? sınıf tekrarı yaptırılır mı? Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği’nde kaynaştırma programına devam eden öğrencilerin başarılarının değerlendirilmesi ile ilgili 24. maddede açıklamalar yer almaktadır. MADDE ...

 • Kaynaştırma Öğrencileri Hangi Liseye Gidebilir
  Kaynaştırma Öğrencileri Hangi Liseye Gidebilir

  Zihinsel engeline yönelik kaynaştırma kararı olan öğrencilerimiz 8. sınıftan sonra hangi okullara gidebilir? Rehberlik ve Araştırma Merkezinde incelenen ve zihinsel engeline yönelik kaynaştırma kararı olan öğrencilerimiz 8. sınıfı bitirdikten sonra ...

 • Kaynaştırma Öğrencisi Liseye Devam Edebilir mi?
  Kaynaştırma Öğrencisi Liseye Devam Edebilir mi?

  Kaynaştırma kararı olan öğrenciler liseye devam edebilirler mi? Kayıt yapılmalı mı? Özel Eğitim yazılarımız için Tıklayınız. Özel eğitim hizmetleri yönetmeliğinin 31. maddesinde; -(1) Özel eğitime ihtiyacı olan bireyler ortaöğretimlerini, öncelikle ...

 • Dikkat Eksikliği Otizmin Habercisi
  Dikkat Eksikliği Otizmin Habercisi

  Dikkat eksikliği otizmin habercisi olabilir Yale Üniversitesi’nde yapılan araştırma, 6 aylık bebeklerde görülen dikkat eksikliğinin, daha sonraki dönemlerde otizme dönüşebileceğini ortaya koydu.   İSTANBUL – Yale Üniversitesi Çocuk Merkezi, Dünya ...

Sizde Yorum yapın