facebook'a ekle twitter'a ekle myspace'e ekle friendfeed'e ekle google bookmark'a ekle msn ekle rss abone ol

Kısa Süreli Psikoterapi

Çözüm Odaklı Kısa Süreli

 

Prof. Dr. Süleyman DOĞAN

Son yıllarda, çözüm-odaklı kısa süreli psikolojik danışma ilke ve tekniklerinin grup rehberliği ve grupla psikolojik danışma süreçlerine uyarlanmaya çalışıldığı gözlenmektedir. Pek çok uzman çözüm-odaklı kısa süreli grup yaklaşımının okullarda etkin ve verimli bir şekilde uygulanabileceği görüşünü paylaşmaktadır. Çözüm-odaklı kısa süreli grup yaklaşımının iki başlık altında incelemek mümkündür. Bunlar: 1) Çözüm-odaklı kısa süreli grup rehberliği ve 2) Çözüm-odaklı kısa süreli grupla psikolojik danışmadır.

Çözüm Odaklı Kısa Süreli Psikoterapi ile ilgili uygulama örneğimiz için buradan devam ediniz.

(Not: Çözüm Odaklı Kısa Süreli Psikoterapi yazısı toplam 5 sayfadır. Yukarıdaki sayfa sayılarından ya da yazımızın sonunda bulunan sayfa sayılarından yazımızın diğer sayfasına ulaşabilirsiniz.)
Çözüm Odaklı Kısa Süreli Psikoteapi

ÇÖZÜM-ODAKLI KISA SÜRELİ GRUP REHBERLİĞİ

Sınıfta Çözün Odaklı Kısa Süreli Grup Rehberliğinin Kullanımı

 

Sınıf-içi rehberlik ve psikolojik danışma etkinlikleri çözüm-odaklı kısa süreli psikolojik danışma yaklaşımına dayalı olarak yürütülebilir. Genellikle 20-25 kişiden oluşan çözüm-odaklı kısa süreli grup rehberliği ortalama 5-6 oturumluk bir süreci kapsar. Oturumlar haftada bir ya da iki kez olmak üzere 30 dakika sürecek şekilde planlanır.

Birbirleriyle geçinemeyip uyumlu bir birliktelik oluşturamayan ve davranışlarının sorumluluğunu alamayan 4. ve 5. sınıf öğrencilerine yönelik çözüm-odaklı kısa süreli grup rehberliği etkinliklerini beş oturum halinde düzenlemek mümkündür. Bu oturumlara sınıf öğretmeninin katılması uygun bir yaklaşım olabilir. Aslında çözüm odaklı kısa süreli grup rehberliğinin bir amacı da, sınıfı etkin bir şekilde yönetmesi için sınıf öğretmenine yardımcı olmaktır.

I. Oturum: Bu oturum öğrencilerin sorunlarını nasıl algıladıklarını betimlemeleri ile başlar. Psikolojik danışman, öğretmenin öğrencilerin her sorununu dinlemeye istekli olduğunu vurgulayarak “Bu sınıfta sorun nedir?” diye bir soru sorarak iletişimi başlatır. Öğrencilerin sorun/sorunlara ilişkin algı ve değerlendirmeleri kaydedilir. Psikolojik danışman, belirtilen yakınmaların hem olumlu hem olumsuz yanları bulunduğunu vurgulayarak öğrencilerin sadece söz konusu yakınmaların olumlu yanları üzerinde yoğunlaşmaları gerektiğini belirtir. Öğrenciler bir sonraki oturumda bu olumlu yanlar üzerinde odaklanacaktır.

II. Oturum: İkinci oturum, öğretmen ve öğrencilerin sınıfta gözlenen olumlu davranışları belirtmeleri ile başlar. Öğrencilere, sınıftaki olumlu olayları/davranışları nadiren de olsa hangi zamanlarda gözledikleri sorulur. Sonra psikolojik danışman “Eğer sınıftaki tüm sorunlar çözülmüş olsaydı sınıfta ne gibi değişiklikler olurdu?” şeklinde formüle eden mucize sorusunu sorar. Öğrenciler bu soruya yanıt verdiklerinde olumsuz amaçlar olumlu amaçlara dönüştürülür. Öğrenciler genellikle bu mucizenin gerçekleştirilemeyeceğini belirtirler. Bunun üzerine, psikolojik danışman yüzde yüz mükemmel sonuçlar beklenilmemesi gerektiğini vurgular ve aslında, amacın bazı mucizeleri gerçekleştirmek olduğunu ifade eder. Daha sonra şu soru sorulur: “Sınıftaki her öğrenci mucizeyi gerçekleştirmek için söz veriyor mu?” Mucizeyi gerçekleştirmek için söz vermeyen öğrencilere şu soru sorulur: “Söz vermeni engelleyen şey nedir?”

İkinci oturumun sonunda, ödev olarak öğretmen ve öğrencilerden mucizelerini gerçekleştirmek için ne yapmaları gerektiğini yazmaları istenir. Çünkü öğrencilerin ne tür davranışlar sergileyecekleri ve bu davranışlarıyla ilgili hangi sorumlulukları alacakları son derece önemlidir. Bu söylenmediği takdirde öğrencilerin başkalarının davranışları üzerinde odaklanma eğilimi gösterdikleri gözlenmektedir.

III. Oturum: Tahtaya “0-10” arasında derecelere bölünmüş bir doğru çizilir. Öğrencilere bu doğru üzerinde sınıfın yerini belirlemeleri ve daha üst derecelere çıkmak için ne yaptıklarını ifade etmeleri istenir. Sonra, öğrencilere bir derece yukarı çıkmak için ne yapmaları gerektiğini ve bunu nasıl gerçekleştirecekleri sorulur. Sorunların çözümlenme sürecine girdiğini ve %10 daha ilerleme kaydedildiğini gösteren davranışlar hangileridir? Bu oturumun sonunda ödev olarak öğretmen ve öğrencilerden: a) Ölçekte bir derece yukarı çıkmak için su andan başlamak üzere bir sonraki oturuma kadar kendilerinin ve diğer öğrencilerin sergiledikleri davranışlara dikkat etmeleri ve b) Olumlu davranışlar gördüklerinde överek bu davranışları pekiştirmeleri istenir.

IV. Oturum: Bu oturum öğrencilerin, sınıfın ölçek üzerindeki yerinin hangi derecede olması gerektiği ve onları bir önceki oturumdan bu oturuma kadar bu derecelendirmeyi yapmaya sevk eden olayların neler olduğu hakkında konuşmaları ile başlar. Psikolojik danışman, öğrencileri çabalarından dolayı takdir eder ve över. Ayrıca, öğrencilerden bu değişiklikleri nasıl gerçekleştirdiklerine ilişkin ayrıntılı bilgiler alır. Yine, psikolojik danışman öğrencilerden, ölçekte %10’lük bir ilerleme kaydetmeleri için ne yapmaları gerektiğini belirlemelerini ister. Bu oturumda üçüncü oturumda olduğu gibi sonuçlandırılır.

V. Oturum: Bu oturumun formatı bir önceki oturumla aynıdır. Oturumun sonunda psikolojik danışman öğrencilere, işleyen şeyleri yapmaya devam etmelerini ve 10 derecesine ulaşmak için çaba göstermelerini önerir.

Yazımızın devamı Çözüm Odaklı Kısa Süreli Psikolojik Danışma ile ilgili bilgiler içeriyor. Yazımıza devam etmek için tıklayınız.

Etiketler:, ,

Benzer Konular

 • Kısa Süreli Terapi(Senaryo)
  Kısa Süreli Terapi(Senaryo)

  Kısa Süreli Psikoterapi Senaryosu Sinan, lise 2. Sınıfta. Ve sınıfta öğretmeni tarafından tahtaya kaldırıldığında ya da soru sorduğunda heyecandan cevap veremeyip küçük düşeceği korkusuna sahiptir. Bu yüzden öğretmeni, Sinan’ın bu ...

 • Okul Ortamında Kisa Süreli Terapi
  Okul Ortamında Kisa Süreli Terapi

  Bu arastirmada okul ortamlarindaki sinif içi davranis problemi yasayan çocuklar ile kisa süreli çözüm odakli terapinin etkiligi degerlendirilmistir. Bu kapsamda okul personeli tarafindan belirlenen 67 ögrenciye 5 ile 7 oturum arasinda ...

 • Psikoterapi ve Ilaç tedavisi
  Psikoterapi ve Ilaç tedavisi

  FARMAKOTERAPI, COGNITIVE TERAPI YALNIZ VE KOMBINEHALINDE MAJOR DEPRESIF BOZUKLUKTA KULLANIMININDAKI ETKILILIGI   F. SHAMSAEI, A. RAHIMI, MK ZARABIAN, M. SEDEHI HONG KONG J PSYCHIATRY Dr F Shamsaei, Department of Psychiatric ...

 • Alfred Adler
  Alfred Adler

  Alfred Adler Alfred Adler (d. 7 Subat 1870 – ö. 28 Mayis 1937) Bireysel Psikoloji ekolünün kurucusu, Avusturyali psikiyatrist. Derinlik psikolojisinin üç büyük kurucusundan biridir. (digerleri: Freud, Jung) Avusturya Penzing‘de ...

 • Otizmde Müzik Terapisi
  Otizmde Müzik Terapisi

      Heater üzerinde yapilan ve iki yilda tamamlanan vaka çalismasinda müzikal etkilesim terapisinin etkileri uygulama alani olarak belirlendi. Küçük çocuk Heater sadece sise ile beslenmeyi seviyor ve bunu sadece ...

“Kısa Süreli Psikoterapi” için 2 Yorum Bulunuyor

  1. iyide bu denilen ödevleri ne öğrenci ne öğretmen yapar. zaten sorunlu bir sınıfla muhatab oldumuzu düşünürsek bir sonraki oturumada boş çuval olarak gelecekleri aşikar. ben hep böyle gördüm malesef işleyiş tüm bunlar için uygun değil

Sizde Yorum yapın